תל חליפה

תל אל-חליפה הוא אתר ארכיאולוגי השוכן בירדן בראש מפרץ עקבה מיד צפונית-מערבית לעיר עקבה. היא מזוהה על ידי חלק מהחוקרים כעיר המקראית עציון-גבר.

האתר נחפר לראשונה על ידי נלסון גלוק בשנות ה-30 וה-40. גלוק מצא עדויות לכיבוש במקום מתקופת הברונזה התיכונה ועד התקופה הרומית. הממצא המשמעותי ביותר מהאתר הוא שרידי מתחם נמל גדול הכולל מספנה, מחסנים ומקדש.

חפירות עדכניות יותר, בראשות אלכסנדר פנטלקין, חשפו עדויות נוספות לחשיבותו של תל אל-חליפה. הצוות של פנטלקין מצא עדויות לעיר משגשגת שהייתה מרכז מרכזי של מסחר ומסחר בתקופת הברזל. מתחם הנמל בתל אל-חליפה שימש את בני ישראל לסחר עם מדינות הים האדום והאוקיינוס ההודי. העיר הייתה גם מרכז מרכזי לייצור נחושת. מכרות הנחושת בתמנע, הנמצאת קילומטרים ספורים מצפון לתל אל-חליפה, היו מקור הנחושת העיקרי עבור בני ישראל.

האתר תל אל-חליפה ננטשה במאה ה-6 לפני הספירה, לאחר הכיבוש הבבלי של יהודה. האתר נכבש מחדש בתקופה הרומית, אך מעולם לא חזר לחשיבותו הקודמת. אתר תל אל-חליפה הוא כיום פארק לאומי בירדן.

הנה כמה מהממצאים המשמעותיים ביותר מתל אל-חליפה:

מתחם נמל גדול הכולל מספנה, מחסנים ומקדש.

עדויות על סחר עם מדינות הים האדום והאוקיינוס ההודי.

עדויות לייצור נחושת.

מספר אוסטרקות (שברי חרס כתובים) המספקות מידע על ההיסטוריה והכלכלה של העיר.

החפירות בתל אל-חליפה שפכו אור על מספר היבטים חשובים של ההיסטוריה והתרבות של ישראל העתיקה והלבנט. כך למשל, מתחם הנמל בתל אל-חליפה מראה שבני ישראל עסקו במסחר עם מדינות הים האדום והאוקיינוס ההודי.