צור

צור העתיקה הייתה אחת הערים החשובות והמשגשגות ביותר במזרח התיכון הקדום. היא שוכנת לחופי הים התיכון, כ-23 ק"מ צפונית לראש הנקרה ו-20 ק"מ דרומית לצידון, בלבנון של ימינו.

צור הוקמה כבר בשנת 2700 לפנה"ס, והייתה אחת הערים הראשונות שהוקמו בחוף הים התיכון. העיר נוסדה על ידי הפיניקים, שעסקו במסחר ימי נרחב. צור הפכה במהרה למרכז מסחרי חשוב, והיא שלטה על נתיבי הסחר הימיים בין מזרח למערב.

צור הייתה עיר עשירה ומפוארת. היא הייתה מוקפת חומות עבות, והיו בה ארמונות, מקדשים, ומבנים ציבוריים מפוארים. צור הייתה גם מרכז תרבותי חשוב, והיא הייתה ידועה באמנות, באדריכלות ובספרות שלה.

צור הייתה עיר עצמאית, והיא ניהלה מלחמות רבות עם שכנותיה. העיר הושמדה פעמיים על ידי הבבלים, בשנת 573 לפנה"ס ובשנת 539 לפנה"ס. לאחר מכן, צור נכבשה על ידי הפרסים, היוונים, הרומאים והביזנטים.

צור שרדה את כל הכיבושים, והיא המשיכה להיות עיר חשובה גם בימי הביניים. העיר הייתה מרכז של הנצרות, והיא הייתה ביתם של מספר פטריארכים נוצרים.

צור העתיקה היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בעיר יש שרידים רבים מתקופות שונות, כולל חומות עתיקות, מקדשים, ארמונות, כנסיות ומסגדים.