תל משוש

תל משוש הוא אתר ארכיאולוגי בצפון הנגב, תל משוש הוא למעשה מקבץ של אתרים שונים הפזורים סביב

הבארות באזור. העובדה שהמקום היווה מוקד משיכה ליישובים בתקופות שונות מעידה על חשיבותו הגיאוגרפית. התל הוא אחד מהאתרים הגדולים והחשובים המצויים באזור בקעת באר שבע

האתר המכונה גם ח'רבת אל-משש, מורכב משלושה אתרים: תל קטן עם כפר ברזל 2 ואחריו מנזר ביזנטי, כפר מברזל 1 ומכלאת ברונזה תיכונה בצד הדרומי של הואדי

האתר ממוקם בצפון הנגב, כ-12 קילומטרים מזרחית לבאר שבע. הכפר מברזל 1 והא האתר הגדול ביותר באזור, שהשתרע על שטח של כ-200 על 150 מטרים,.

אתר הכפר ברזל1 נסקר לראשונה על ידי C. R. Conder ו- H. H. Kitchener בשנת 1874 בסקר הפלסטין המזרחי. שני האתרים האחרים לא התגלו עד לסקרים של יוחנן אהרוני בשנים 1964 ו-1967. כפר הברזל הראשון נחפר על ידי וולקמר פריץ ואהרון קמפינסקי בשנים 1972–1975 מטעם אוניברסיטת מיינץ ואוניברסיטת תל אביב.

בכפר ברזל הראשון התגלו שלוש שכבות של מגורים רציפים. התגלו מגוון צורות בתים: בתים בני ארבעה ושלושה חדרים, בתים רחבים, בית חצר ובית בסגנון מצרי. כמה מבנים גדולים (לא השתמרו) היו אולי מבני ציבור מסוג כלשהו. הממצא ייצג מגוון רחב של כלי חרס מקומיים ומיובאים, כלי נחושת וברונזה וחרפופות, דבר המצביע על אוכלוסייה מגוונת עם קשרים לרבים מהאזורים הסמוכים.