(יהודה)ערוער

מקום
ערוער שוכנת במדבר הנגב, כ-22 ק"מ מדרום-מזרח לבאר שבע, על גבעה טבעית המתנשאת לגובה של כ-50 מ' מעל המישור. האתר משתרע על פני כ-5 דונם ובצדו הצפוני יש שקע.

מאת Aaadir – נוצר על־ידי מעלה היצירה – this photograph was originally taken (by image uploader) for https://alamapa.com/location/ערוער-ביהודה, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=104746849

זיהוי
ערוער בנגב מוזכר בתנ"ך (שמואל א' ל"ח, כ"ח) ומזוהה עם התל שליד נחל ערוער. עם זאת, בחפירות לא נחשף ישוב קבוע לפני המאה השביעית לפני הספירה.

חפירות
האתר נחפר משנת 1975 ואילך בהובלת א' בירן ור' כהן, בכמה קמפיינים שנערכו עד תחילת שנות ה-80. החפירות התמקדו בפסגת התל ובאזורים שמסביב.

ממצאים
שכבות מתקופת הברזל:

  • שכבה IV: הוצגה קיר מוקזז התוחם כ-2.5 דונם, עם מבנים בעיקר לאורך החומה ובמרכז התל. כלי חרס משכבה זו כללו טיפוסים הנפוצים באתרי יהודה בתקופת הברזל השנייה והמאה השביעית לפני הספירה. היסוד של ערוער וחומת העיר שלו התרחש ככל הנראה במחצית הראשונה של המאה השביעית לפני הספירה, אולי תחת מלך יהודה מנשה.
  • שכבה III: סימנה תקופה של שלום ושגשוג, עם התרחבות בלתי מבוצרת של העיר. מעל שרידי החומה נבנו בתים וממגורות ובמדרון הגבעה נבנתה מרפסת. נמצאו מתקנים שונים, כלי חרס ופסלון אסטרטה המעידים על השפעות אשוריות ואדומיות.

  • תקופות אחרות:
  • סוף ימי בית ראשון: נחשפו מבנה גדול וממגורות, עם שבר עם אותיות עבריות.
  • סוף ימי בית שני: על הפסגה נחפרו שרידי כיבוש.
  • התקופה הערבית הקדומה: בשטח F נמצאו שרידי מבנים.

מקורות

Stern, Ephraim-New Encyclopedia of Archaeological Excavations in the Holy Land 1-Israel Exploration Society (1993)