אתר הרועה

אתר הרועה או חורבת הרועה הוא אתר ארכאולוגי בהר הנגב ליד נחל הרועה כ-5 קילומטר משדה בוקר. האתר שוכן על גבעה השולטת על דרך עתיקה בגובה 550 מטר מעל פני הים. בהמשך הדרך דרומה ניתן למצוא אתר מקביל הנקרא חורבת חלוקים. בשנת 1965 נסקר אתר הרועה לראשונה על ידי חוליית סקר בראשות רודולף כהן ובאותה שנה ערך באתר חפירה יחד עם מדרשת שדה בוקר. 1967 חפר שוב באתר מטעם אגף העתיקות והמוזיאונים שלימים הפך לרשות העתיקות.

האתר, כמו אתרים אחרים בהר הנגב הוא אתר של יישוב מתקופת הברזל, והוא חלק משרשרת המצודות הישראליות בנגב, מצודות המיוחסות לממלכת יהודה.

האתר היווה מצודה וגם אתרי מגורים קטנים יותר. המצודה גדולה ובעלת צורה אליפטית. קוטרה הארוך 50 מטרים וקוטרה הקצר 42 מטר. המצודה בנויה כך שחומתה החיצונית מורכבת מחדרים המהווים חומת סוגרים. הקירות עשויים אבני צור מסותתות באופן גס, ועוביים כחצי מטר. הם השתמרו לגובה של כמטר. בחומת הסוגרים כ-17 חדרים בגודל ממוצע כ-2.5 מטרים ואורכם נע בין 5 ל-10 מטר. על פי הממצא בחדרים, משער חופר האתר כי שימשו כחדרי החיילים ששרתו במצודה, אשר הגנה על הדרך שעברה באזור.

פרט למצודה נסקרו ונחפרו עוד 12 מבנים, שלרובם בין חדר אחד לארבעה. בולט מבנה אחד אשר לו חמישה מרחבים. המבנה כנראה נבנה בתוכנית בית ארבעת מרחבים הנפוץ בכל הארץ בתקופת הברזל, אך למבנה זה נוסף מרחב נוסף. רודולף כהן בחר בתאוריה שאומרת כי אותם בתים שימשו כמגורי המפקד האזורי כדי לתאר את המבנה, השונה משאר מבני היישוב.

מקורות:

כהן, ר. (1970). Atar Haro'a/אתר הרועה. 'Atiqot: Hebrew Series/עתיקות: סידרה עברית, 6-24.‎