תל כיסון

מיקום וזיהוי
תל כיסון ממוקם באגן הצפוני המרכזי של מישור חוף עכו, כ-8 ק"מ מהים התיכון. האתר מקושר לאזור החוף דרך קרבתו לנמל עכו. התל בצורת אליפסה, משתרע על פני כ-15 דונם, ומחולק לשני חלקים על ידי שקע.
חלק מהחוקרים משערים שתל כיסון הייתה העיר אחשף או כבול המקראית

תקופת הברונזה

בתל כיסון היה ישוב גדול ומשגשג בתקופת הברונזה המוקדמת והתיכונה. בשלב זה הוא היה מבוצר בקיר עם רמפה ואבן. בתקופת הברונזה המאוחרת, היישוב קטן משמעותית וניתן להבחין במפלס הרס סביב תחילת המאה ה-12 לפני הספירה.

תקופת הברזל
הישוב נבנה ויושב מחדש בתחילת תקופת הברזל במחצית השנייה של המאה ה-11 ההשערה היא שבתקופת הברזל הייתה זו מובלעת צורית של פניקיה, אולי קשורה לארץ כבול המוזכרת. בתנ"ך .

התקופה האשורית
במאה ה-8 הישוב נהרס וננטש. ויושב מחדש ב-7 לפנה"ס. שבו יש עדויות ארכיאולוגיות לתרבות אשורית. הוא נהרס שוב בסוף אותה מאה. במקום נמצאה לוחית כתב יתדות אשורי.

תקופות פרסית והלניסטית
הישוב יושב מחדש לאורך התקופות הפרסית וההלניסטית ושוב ננטש במאה ה-2 לפנה"ס. סטרבו מתייחס לעיר עכו כאל שטח כינוס של הפרסים במסעותיהם נגד מצרים. על פי היסטוריונים כמו דיודורוס סיקולוס וסטרבו, המלך כנבוזי השני תקף את מצרים לאחר שארגן צבא ענק במישורים ליד העיר עכו. בדצמבר 2018 ארכיאולוגים שחפרו באתר טל כיסון חשפו שרידים של מוצב צבאי פרסי שאולי מילא תפקיד ב-525 לפנה"ס. בפלישה הפרסית למצרים. הביצורים מהתקופה הפרסית בתל כיסון נפגעו מאוחר יותר במהלך המאה הרביעית לפני הספירה בכיבוש של אלכסנדר מוקדון.

התקופה הביזנטית
נמצא יישוב קטן סביב כנסייה שנבנתה באבנים מתקופת הברונזה התיכונה 2.

תקופת ימי הביניים
שימש כמפקדה על ידי צלאח א-דין במהלך המצור על עכו ב-1187.

היסטוריה של החפירות
החפירות בתל קייסן החלו עם G. Garstang בשנים 1935-1936. מהומות פוליטיות ב-1936 קטעו את העבודה, והממצאים נפגעו במהלך מלחמת העולם השנייה. חפירות נוספות החלו בשנת 1971 על ידי ה- Ecole Biblique et Archeologique Franvaise בירושלים.
החפירות הנוכחיות החלו ב-2016 והן מנוהלות על ידי פרופ' דיוויד שלואן מאוניברסיטת שיקגו, פרופ' גונאר להמן מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב ופרופ' ברנד שיפר מאוניברסיטת הומבולדט בברלין. צוות בינלאומי של 50 עד 60 ארכיאולוגים וסטודנטים עבד ב-תל כיסון ב-2016, 2018 ו-2019.

ממצאים חשובים

  • מטמון כסף המטמון נמצא בחצר של מתחם ביתי בתוך כד בי-כרום פיניקי. המטמון כולל מטילים חתוכים, סדינים, חוטים, מוטות, תכשיטים, ארבע חבילות פשתן עטופות כסף חתומים בבולי חרס לא אפויים ושברים רופפים. המשקל הכולל של המטמון היה 345 גרם
  • תקופת הברונזה: התגלו ביצורים מתקופת הברונזה התיכונה 2, המעידים על תפקידו ההגנתי של האתר.
  • תקופת הברזל: מבנים שנבנו על טרסות במורד המדרון, אולי מכסים את שער העיר של תקופת הברונזה התיכונה.
  • עדויות חקלאיות: נמצאו מתחמים למקלטי בעלי חיים ורועים מתקופת הברזל 2 המעידים על אופיו החקלאי של האתר.

מקורות

Stern, Ephraim-New Encyclopedia of Archaeological Excavations in the Holy Land 3-Israel Exploration Society (1993)

Wikipedia

Tell Keisan Excavations